Skip to content

Kolač od keksa i vanila kreme

Sastojci

Za kremu:

  • 1 l punomasnog mlijeka
  • 1 čaša brašna
  • ¼ čaše gustina
  • 1 čaša šećera
  • 1 žumance
  • 1 kašičica vanilin šećera ili ekstrakta vanilije
  • 20 g maslaca
  • 250 ml slatkog vrhnja za šlag

Za slojeve:

  • 2 pakovanja kakao keksa ili petit keksa
  • Malo manje od 1 čaše mlijeka
  • 1 kašičica instant kafe

Za čokoladni ganache:

  • 200 g mliječne čokolade
  • 120 ml slatkog vrhnja za šlag

Po želji za dekoraciju:

  • Čokoladne mrvice
  • Kakao
  • Usitnjeni keks

Priprema

  1. U šerpi pomiješajte mlijeko, brašno, gustin, šećer, žumance i vaniliju. Kuhajte uz stalno miješanje dok se krema ne zgusne.
  2. Sklonite s vatre, dodajte maslac i miješajte dok se potpuno ne otopi. Ostavite kremu da se ohladi.
  3. Umutite slatko vrhnje u čvrst šlag pa ga lagano umiješajte u ohlađenu kremu.
  4. Instant kafu rastvorite u mlijeku. Keks kratko umačite u ovu smjesu.
  5. U tepsiju složite red keksa, zatim dio kreme. Ponavljajte postupak dok ne potrošite sastojke, a završite kremom.
  6. Zagrijte slatko vrhnje do pred ključanje, prelijte preko izlomljene čokolade i miješajte dok ne dobijete glatki ganache. Prelijte preko kolača.
  7. Po želji ukrasite kakaom, čokoladnim mrvicama ili usitnjenim keksom.
  8. Ostavite kolač u frižideru najmanje 4 sata, a najbolje preko noći prije posluživanja.

Prijatno! 🍫🤍